דף הבית

ד”ר דניאל דור, בלשן, חוקר תקשורת ופעיל פוליטי, סיים את לימודי הדוקטורט בחוג לבלשנות של אוניברסיטת סטנפורד בשנת 1996. הוא מלמד בחוג לתקשורת של אוניברסיטת תל-אביב מאז 1998.

ד”ר דור הוא מחבר הספר The Instruction of Imagination: Language as a Social Communication Technologyשיצא לאור ב-OUP ב-2015. הספר מציג מסגרת מושגית חדשה לתיאור, ניתוח והסבר של השפה האנושית – כטכנולוגיית   תקשורת שעוצבה באמצעות אבולוציה תרבותית לטובת הפונקציה התקשורתית הספציפית של הדרכת הדמיון. המבוא לספר נמצא כאן. בסדרת הרצאות-וידאו על התאוריה, ניתן לצפות כאן. יחד עם חוקרת האבולוציה חווה יבלונקה, פיתח דור מודל של האבולוציה של השפה כטכנולוגיית תקשורת. המאמרים נמצאים כאן.

יחד עם ליה נירגד, ייסד דור בשנת 2011 את המשמר החברתי, המקיים מאז נוכחות אזרחית רציפה בכנסת, עוקב ומודד את פעילות הח”כים, ומדווח לציבור על כל דיון המתנהל בוועדות הכנסת בנושאי צדק חברתי ושיוויון אזרחי.

ד”ר דור פרסם מחקרים רבים על תפקידם של אמצעי התקשורת בייצור הגמוניה פוליטית – במיוחד בהקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אחד מספריו, Intifada Hits the Headlines, זכה בתואר ספר השנה בתחום התקשורת מטעם המגזין Choice. הספרים, המאמרים, הביקורות והראיונות נמצאים כאן.

בין השנים 2004 ו-2007, כיהן ד”ר דור כיושב-ראש ומפקח אקדמי של קשב, המרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל. תחת פיקוחו, פרסם המרכז סדרה של דו”חות על הסיקור הישראלי של הסכסוך הישראלי-פלסטיני ושל מלחמת לבנון השנייה, וסדרה של לומדות לצריכה ביקורתית של חדשות. כל אלה נמצאים כאן. דו”חות נוספים, מ-2008 ועד היום, נמצאים באתר קשב.